Sukces studentów UG w konkursie informatycznym AIS Student Chapters w USA

Aplikacje Informatyczne w Biznesie

AISSC-logo-enfold
 

 Association for Information Systems – AIS jest światową organizacją zrzeszającą kadrę akademicką, głównie profesorską, reprezentującą dziedzinę informatyki ekonomicznej. Do bogatego wachlarza naukowych i organizacyjnych działań AIS należy również  przeprowadzanie corocznego międzynarodowego konkursu studentów informatyki ekonomicznej – AIS Student Chapter Competition. W konkursie uczestniczą liczne, kilkuosobowe zespoły studentów – informatyków z całego świata, głównie z uniwersytetów amerykańskich.

Członkami Association of Information Systems Student Chapter of University of Gdansk (AIS SC UG, ais.ug.edu.pl), są studenci zaangażowani w działalność Koła Naukowego Systemów Informatycznych E-xpert (www.e-xpert.pl). Wieloletnim opiekunem jest Koła naukowego jest dr Michał Kuciapski. Koło Naukowe E-xpert funkcjonuje przy Katedrze Informatyki Ekonomicznej Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, której kierownikiem jest prof. Stanisław Wrycza, oferującej studia na kierunku Aplikacje Informatyczne w Biznesie.


 

ROK 2017

 SNet System o nazwie Safe Net zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie informatycznym „Association for Information Systems Student Chapters 2017”, w kategorii „Bright ICT Innovation Contest”.Finał konkursu  obył się w dniach od 13 do 15 kwietnia 2017 roku, w uczelni Brigham Young University, w stanie Utah, w Stanach Zjednoczonych. 

zdejcia2017.001

 Zaprezentowane w trakcie finałów rozwiązanie SNet przyczynia się do bezpieczniejszego korzystania z Internetu. System SNet jest aktywnym rozszerzeniem dla przeglądarek internetowych oceniającym bezpieczeństwo odwiedzanych stron internetowych. 

zdejcia2017.002

W trakcie wejścia na witrynę weryfikowane jest zastosowanie protokołu bezpieczeństwa oraz jej rating, zgodnie z tworzoną przez użytkowników rozwiązania bazą danych. Stosowne informacje zawierające dane o ratingu strony wraz z liczbą osób, które wystawiły jej negatywną i pozytywną ocenę, ze wskazaniem występujących typów zagrożeń (np. fałszywa reklama, malware czy niebezpieczne skrypty) są wyświetlane jako okno typu popup. Pozwala to osobom korzystającym z przeglądarek uzyskać szybko informacje o potencjalnych niebezpieczeństwach wynikających z przeglądania poszczególnych witryn. Opracowany przez studentów plugin zintegrowany z modułem społecznościowym pozyskiwania informacji, pozwala na bieżąco agregować doświadczenia użytkowników. Poprzez dodatek do przeglądarek, szybko i łatwo mogą oni oceniać aktualnie przeglądane witryny, wystawiając im pozytywną lub negatywną opinię wraz z uzasadnieniem.

 System SNet opracowany przez zespół studentów Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: Miłosz Waszewski, Sebastian Szymański i Adrian Świszcz.

 

 

zdejcia2017.003

Wyjazd na finał konkursu był możliwy dzięki otrzymanemu wsparciu od: PSSE (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna), GPNT (Gdański Park Naukowo-Technologiczny), Prorektora ds. Studenckich UG, Dziekana Wydziału Zarządzania UG, Prodziekan ds. Studenckich i Współpracy z Zagranicą Wydziału Zarządzania oraz Koła Naukowego E-xpert.


 

ROK 2016

CyberWatchjest to system który służy do rozpoznawania aktów cyberprzemocy w Internecie, takich jak: pejoratywna komunikacja społeczna (wiadomości, komentarze), rozgłaszanie nieprawdziwych informacji, stalking oraz wymuszanie niepożądanych zachowań. Wielojęzyczność rozwiązania nadaje mu charakter uniwersalny. Integracja rozwiązania jako dedykowane rozszerzenie przeglądarki internetowej pozwala uniknąć, jak i odpowiednio reagować na wymienione zagrożenia. Innowacyjny system integruje najnowsze technologie przetwarzania treści w sieci, takie jak rozproszony webserwis Watson oraz REST. Zastosowane technologie pozwalają opracować kompleksowe i wieloplatformowe wdrożenia opracowanego rozwiązania dla poszczególnych typów aplikacji: webowych, mobilnych i desktopowych.

 

2016.001

 

 Zespół pracujący nad projektem CyberWatch, na początku 2016 roku zakwalifikował się do finału konkursu IBM Bright ICT, organizowanego przez globalną korporację IBM we współpracy z organizacją AIS SC. Członkowie zespołu w składzie  Kamil Wojewski (Lider zespołu), Damian Kisielewski, Maciej Kwapiński, Szymon Nagórski oraz Hubert Kisielewski, udali się na finał konkursu, który obył się w dniach 01-03.04.2016 na Indiana University w Stanach Zjednoczonych.

 

2016.002

 

 Zespół stanął przed doświadczonym Jury, składającym się ze specjalistów reprezentujących zarówno koncern IBM jak i organizację AIS. Rozwiązanie CyberWatch zostało nagrodzone III miejscem oraz otrzymało wyróżnienie jako system który w najbardziej efektywny sposób wykorzystuje technologię IBM Bluemix Cloud.

Do stworzenia projektu przyczynił się problem cyberprzemocy. Dotyczy on co piątego nastolatka w Polsce. Niestety, częste nękanie i wyśmiewanie się, potrafi doprowadzić do prawdziwych tragedii w tym również nawet samobójstw. Tworząc rozwiązanie CyberWatch, zespół pragnie walczyć z cyber zagrożeniem, skutecznie blokując treści nieodpowiednia dla młodych użytkowników Internetu, przyczyniając się do uczynienia sieci miejscem znacznie bezpieczniejszym i przyjaźniejszym.

 


ROK 2015

Association for Information Systems – AIS jest światową organizacją zrzeszającą kadrę akademicką, głównie profesorską, reprezentującą dziedzinę informatyki ekonomicznej. Do bogatego wachlarza naukowych i organizacyjnych działań AIS należy również  przeprowadzanie corocznego międzynarodowego konkursu studentów informatyki ekonomicznej – AIS Student Chapter Competition. W konkursie uczestniczą liczne, kilkuosobowe zespoły studentów – informatyków z całego świata, głównie z uniwersytetów amerykańskich.

W wyniku eliminacji do finału tego konkursu, zapraszanych jest kilka najlepszych zespołów, w każdej z czterech konkurencji. W tym roku, w dniach 09-11.04 finały konkursu AIS Student Chapter odbyły się na University of Alabama, USA.  Do finału AIS Student Chapter zakwalifikował się zespół nowej, innowacyjnej specjalności z Wydziału Zarządzania UG: Aplikacje Informatyczne w Biznesie – AiB (funkcjonującej zaledwie od ponad pół roku), w trudnej konkurencji Information System that Serves Society.

Nasi studenci, którzy byli jedynym europejskim, zakwalifikowanym do finału zespołem – zajęli trzecie miejsce. Zostali wyprzedzeni jedynie przez dwa zespoły z renomowanego, filadelfijskiego Temple University, wysoko notowanego w tzw. rankingu szanghajskim uczelni. Studenci AiB, zaprojektowali i oprogramowali innowacyjną aplikację mobilną o nazwie SafeWatch, pozwalającą na dyskretne wzywanie pomocy w sytuacji zagrożenia. W skład zespołu wchodzili studenci, pierwszego roku AiB: Kamil Wojewski (lider zespołu), Damian Kisielewski, Hubert Kisielewski, Maciej Kwapiński i Szymon Nagórski.

W tym roku, kilkunastu studentów specjalności AiB założyło, przy Katedrze Informatyki Ekonomicznej UG, pierwszy w Polsce AIS Student Chapter, który będzie kontynuował intensywną współpracę z Association for Information Systems, przygotowując się m.in. do przyszłorocznego konkursu.
Udział w konkursie był możliwy dzięki finansowemu wsparciu zespołu SafeWatch przez: Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE), Urząd Miasta Sopot, Urząd Gminy Kosakowo, Urząd Gminy Miasta Jastrowie, Starostwo Powiatu Złotowskiego, Prorektora ds. Studenckich UG, Dziekana Wydziału Zarządzania UG oraz Parlamentu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

AISwinner

 

AiB-AIS-2k15
Prezentacja aplikacji mobilnej SafeWatch przez zespół Uniwersytetu Gdańskiego w finale światowego konkursu AIS Student Chapters w Alabamie

http://sc.aisnet.org/wp-content/uploads/2015/04/DSC_6826.jpg
Gdańscy laureaci tegorocznej edycji konkursu AIS Student Chapter Competition (od lewej) Hubert Kisielewski, Kamil Wojewski, Szymon Nagórski,

Maciej Kwapiński, Damian Kisielewski oraz Przewodniczący Jury AIS Student Competition – Prof. James Parrish.