Prof. dr hab. Stanisław Wrycza

swProf. zw. dr hab. Stanisław Wrycza jest  kierownikiem Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem, współautorem lub redaktorem materiałów  ponad 200 publikacji naukowych – w tym ponad 40 książek wydanych w kraju i zagranicą. Wśród prac tych należy wymienić wydaną w 1999 roku przez PWN książkę „Analiza i projektowanie systemów informatycznych zarządzania”, w 2005 roku przez wydawnictwo  Helion – „Język UML2.0 w modelowaniu systemów informatycznych” oraz w 2010  przez PWE – Informatykę Ekonomiczną. Ostatnie 2 książki były bestsellerami na rynku księgarskim. Przyznawano mu granty w ramach Programów Ramowych i innych programów Unii Europejskiej. Były to projekty TEMPUS, V Program Ramowy, EFS (e-Pracownik oraz Obserwatorium Gospodarki Ekonomicznej Pomorza), POKL (e-learning) i inne.

Prof. S. Wrycza jest członkiem komitetów redakcyjnych czasopism, m. in.  Information Systems Journal (Blackwell Science, W. Brytania), Information Systems and e-Business Management (Springer, Niemcy), Organizacija – Journal for Management, Informatics and Personnel (Słovenia). Był przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Programowego i Organizacyjnego X Europejskiego Kongresu Informatyki Ekonomicznej ECIS2002 w Gdańsku (ok 350 uczestników z całego świata) nt. „Information Systems and the Future of the Digital Economy” oraz Conference on Advanced Information Systems CAiSE’2012,  a także redaktorem materiałów –  Proceedings  z tych konferencji. Prof. S. Wrycza  w tym okresie był współredaktorem kilkunast tomów materiałów konferencyjnych, zainicjowanej przez siebie w 1988 roku a organizowanej kolejno w różnych krajach  International Conference on Information Systems Development. Materiały były  wydawane przez Kluwer Academic/ Plenum Publishers, New York (tom zawiera 500-600 stron – kilkadziesiąt referatów autorów z całego świata).

Prof. S. Wrycza od 1997 roku jest promotorem 20 prac doktorskich i około tysiaca prac magisterskich i licencjackich. Niektóre z prac doktorskich były wyróżniane nagrodą Rektora UG i Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej. Prof. S. Wrycza był m. in. członkiem  Forum ds. Społeczeństwa Informacyjnego przy Ministrze Nauki, przewodniczącym Rady Programowej UG ds. Nauczania na Odległość, członkiem Rady Naukowej Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej TASK, inicjatorem i pierwszym prezesem NTIE – Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej. W 2001 roku założył a następnie kieruje Pomorską Akademią Regionalną CISCO przy UG oraz związanymi z nią 11 akademiami lokalnymi na terenie Polski. Kształcą one administratorów sieci komputerowych, posiadających międzynarodowe certyfikaty. Jest ekspertem i audytorem Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej oraz Fundacji  Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.

Jest członkiem i działaczem międzynarodowych organizacji naukowych AIS – Association for Information Systems , ACM – Association  for Computing Machinery oraz światowego stowarzyszenia kierowników katedr informatyki ekonomicznej ISAHI –  Information Systems Academic Heads International; był  przez 2 lata jego wiceprezesem. Kierowana przez niego Katedra jest Associate Member of  ERCIS –  European Research Center for Information Systems w Munster. Katedra publikuje serie: podręczników akademickich Informatyka Ekonomiczna i prac badawcych w j. angielskim Research Reports on Business Informatics. Prof. S. Wrycza jest założycielem i prezesem PLAIS – polskiego oddziału AIS. Był członkiem ponad 100 komitetów programowych międzynarodowych konferencji z dziedziny informatyki.

podpis_eng